Elkészült a 2019-es évi fantasy megjelenések frissítés (lásd a főmenüben vagy a linkre kattintva). Amennyiben hézagot találnál a listában, kérlek, jelezd nekem. Tavaly 68 kiadvány jelent meg a követések alapján, ebből 11-et jegyez magyar szerző. A nyári Könyvhét "mindent visz", a tavaszi akár ha november lenne, a nyár pedig uborkaszezon - már ami a tételek megjelentetési ütemezését illeti. Molyos karc
Statisztika - Kiadott tételszámok 2016-ban és 2019-ben főbb kiadóknál (darabszámok alapján a piacvezető van elöl):
Delta Vision - 18/14___Agave - 8/10___Fumax - 7/9___Főnix Könyvműhely (FKM) - 4/8___Gabo - 7/8___Metropolis Media - 2/3___Alexandra - 1/2___Helikon- 0/2
___Libri - 1/1___Magvető - 0/1___Szukits - 4/1___General Press - 0/1___
Trivium Egyesület - 0/1___Európa - 0/1 ___Könyvmolyképző - 4/0
Rövid évértékelő (Aldyr): A 2017-es mélypont után *** a piac - ami a tételszámot illeti - egyértelműen növekedett. Magyar szerzők kiadása tekintetében jól látszik a GABO előrelépése. Ilyen értelemben ez az év egyfajta fordulatot jelez: a GABO 4 új kiadványt hozott, míg a piacnak ezt a szegmensét eddig magabiztosan vezető DELTA VISION hármat (és ebből kettő Goldenlane kötet, egyik a Szélhámos és a varázsló újranyomása). Tudom, mindössze maroknyi kiadványról beszélünk, ám jelezhet valamit. A GABO stratégiai fejlesztését mindenesetre jól érzékelteti, hogy megjelentette a hazai fantasy-szerzők egy részét csokorba gyűjtő novellás köteteit, amely törekvéssel erős alapot építhet további magyar szerzős önálló publikációknak. Bízok benne, hogy az idei évben ez a szegmens tovább növekedhet, és ebben a hagyományosan magyar tehetségeket felkaroló Delta Vision (és az anno felvásárolt CHERUBION) éppúgy kiveszi a részét (tudomásom szerint a törekvés megvan erre. A legutóbbi magyar szerzős antológia a Merész álmok, sötét titkok II volt). A GABO innovációja mindenesetre új színt hoz, ami lényeges az olvasói bázis bővítése kapcsán.
Az első* és a második** generációs fantasy szerzők java része továbbra is "hallgat", és sajnos egyiküktől, aki meghatározó, emblematikus alakja a zsánernek, a közelmúltban el kellett búcsúzzunk, Gáspár András ugyanis váratlanul elhunyt (R.I.P.).
Andrástól 2018-ban jelent meg kötet Ősi titkok láza, acélnak vihara címmel.
A m.a.g.u.s. írói generáció másik emblematikus alakja Jan van den Boomen, ő 2018-ban került a standokra antológiával (Köderdő, szellőkör és más történetek), benne új kisregényével. Szerencsére termékeny, tehetséges szerző ebből a körből Malcolm J. Hunt, aki Kígyószív, Bosszúangyal és Szörnyek családja címmel három elbeszélést is jegyez.
A Delta háza táján J. Goldenlane került még vissza tartósan a vérkeringésbe, Raoul Renier is "lerótta" régi tartozását a nagyon jó Krán kötettel pár évvel ezelőtt - sokunkat érdeklő kérdés, milyen egyéb megjelenéseket tervez a jövőre nézve.
John Caldwell és Eric Muldoom 2016 óta nem jelentkeztek új kiadvánnyal (Caldwelltől a Káosz démonai újrakiadás jelent csupán meg). A második generációsok közül Szélesi Sándor szerencsére aktív, de újabb anyagai a young adult kategóriát képviselik, legújabb MU kötete a kiadónál várja a megjelenést. A feltörekvő új szerzők közül Vivien Holloway 2018-ban jegyez kiadványt (Forgandó szerencse), ellenben Moskát Anita, Hernád Péter, Rusvai Mónika egyaránt jelentkeztek új elbeszélésekkel.
A kínálatot az egyre erősödő FŐNIX ASTRA mellett Norbert Winney és Farkas Balázs magánkiadásban gondozott projektjei gazdagítják, miközben a FUMAX elsősorban a képregényes üzletágat fejleszti, és reális ám aggasztó véleményt fogalmazott meg a könyvkiadás jövőjére nézve. Mindemellett remek tételeket hoz, és igyekszik a klasszikusabb alzsánereknél maradni (pl. Anthony Ryan, Nicholas Eames), továbbá látványosan jelen van az (általunk kevéssé követett) ifjúsági szegmensben is (pl. Cantero, McGuire).
Az AGAVE kiadó merítése valószínűleg jóval szélesebb és mélyebb a zsáner további kiadóihoz mérten, és ők azok, akik bátran belenyúlnak mérvadó külföldi "mainstream" tételekbe (ami nálunk esetenként talán "alternatív", "kult" kategória), és piacra dobják - innovatív stratégiájuk szerintem nélkülözhetetlen érték. A GABO is törekszik erre, de ők egyértelműen elköteleződtek magyar tehetségek gondozása iránt, illetve sorozatokra alapoznak (Best of sff). A Vaják, Dűne kiadási jogok megvásárlása komoly döntés, remélhetőleg a filmadaptációk miatt jó befektetésnek bizonyul. *Minden a Vajákról*
A DELTA VISION továbbra is támogatja a hazai tehetségek megjelenését, és tartja korábbi megközelítését is, azaz a "klasszikus" irányzatokat pártolja (beékelve pár kivételt, pl. Butcher, Sanderson), sőt, felkarol mások által félbehagyott sorozatokat (pl. Scott Lynch), amiért sztem nem lehetünk nekik eléggé hálásak. Amennyiben a FUMAX-nál a képregények ugranak be kulcsszóként, esetükben a "társasjáték". Egészen más piac ez, más befektetési és megtérülési összegekkel, a figyelmük egy részét 2019-ben le is kötötte, ami miatt nem tudom kárhoztatni őket (még így, ilyen terheltség mellett, is kiadtak 14 fantasy kötetet). A Walking Dead és a God of War regények további irányvonal - nincs elképzelésem, a kasszánál hogyan szerepelhetnek. Én persze jobban tudnék örülni a Mesterművek folytatásainak.
Közösségi fronton az internet kínál pár lehetőséget, ezek közül kiváló kezdeményezés a Spekulatív Zóna és az Sffvektor. Előfordulhat, hogy volt pici szerepem abban (lásd: hozzászólásoknál), hogy végül lett egy Zsánerolvasóknak ajánljuk polc és karc is, aminek én személy szerint nagyon örülök.
Az értékes, "tartalomban gazdag" offline összeülésekre két fontos eseménysorozatot látok, egyik a Világok Találkozása, másik a hat éves Sci-fi és fantasy Sörözés. Előbbi alapvetően - ahogy érzékelem - nem törekszik a piaci szereplők integrálására (ahogy anno tette azt a Sárkányszív Roham, a KaposCon I-III, vagy részben az Egy Fantasztikus Nap), és jellemzően a Gabo, Fumax, Agave által képviselt friss, "újhullámos" jelenségek iránt nyitott (kivétel pl. LeGuin, bár őt a Gabo karolta fel újabban, és a szerepjáték mint témakör). Utóbbi egy alulról szerveződő olvasói klub, más célokkal - jó lenne egyszer ott lenni személyesen! :)
Az idei év hozhat pozitív meglepetéseket (pl. a Káosz Erdeje, a Csempésztánc, Cherubion Alkonya 5., Farkaserdő, megújított m.a.g.u.s. szerepjáték), de sok a kérdőjel. Vajon folytatódik a tételszámok emelkedése? Mi lesz András eltávozását követően az évek óta fejlesztett m.a.g.u.s. szerepjáték sorsa? Létezik-e a Holdfényember regény-vázlat, ami alapján valamely közeli jóbarát/hozzátartozó esetleg lezárja idővel a Gorduin-ciklust, hasonló módon, mint tette azt Brandon Sanderson Robert Jorban hagyatékával?... Lesz-e Káoszaréna kötet? (Fayard, Morgan, Caldwell). A Netflix Vaják sorozata bevonzhat-e bármiféle plusz olvasói szegmenst azáltal, hogy klasszikus alzsánert képvisel, illetőleg, hogy a széles kiadvány palettával bíró GABO karolta fel az újrakiadásokat? Én a magam részéről úgy vélem, marad a jelenlegi felhozatal mennyisége és minősége, nem számítok látványos elmozdulásra sem lefelé, sem felfelé. A kereskedelem még inkább webre terelődik majd, és vidéken továbbra is csupán mutatóba maradnak új fantasy kötetek. Egyéb: a Szellemlovas webes arculatváltása számomra negatívum, nehezen kezelhetőnek és lassúnak találom a honlapot, emiatt nem is látogatom olyan sűrűn, mint anno. A korábbi bloggerek közül sajnos többen leálltak a tartalomfejlesztéssel - Szubjektív Kultnapló, Profundus Librum (ekultúrára költözött), Könyvek erdeje, Three points of view... Bizakodjunk, hogy 2020 szép év lesz, értékes kiadványokkal.
/ * első generációs (1994 előtti) zsáner szerzők: Gáspár András, Kornya Zsolt, Nemes István
/ ** a második generációból aktív volt az előző 5 évben zsáneren belül: Bán Mór (elvileg megjelent alacsony példányszámban, magánkiadásban, barátok számára egy "Vér városa 3"-ba szánt korábbi kisregénye), Benjamin Rascal (Kalóztánc), Eric Muldoom (Árnyelf), Jan van den Boomen (Köderdő, szellőkör és más történetek), Szántai Zsolt (Trigorum), Szélesi Sándor (A szellemtáncos legendája), J. Goldenlane.
A második generáció megjelenését négy "műhelyteremtő" kötet debütálásától számítjuk: Kard és boszorkányság (1994) Cherubion, A holtak légiója (1996, Valhalla Páholy), Regnum Hermeticum (1998, Beneficium), Legendák könyve (Nítor, 1998).
A harmadik generáció megjelenésének meghatározó kötetei például: Hadak árja (2003, Inomi) és Hallgat az ég (2007, Fekete Torony) és a Hit városa, Bíborgyöngyök kötetek (2008-2010, Delta Vision), A bölcsesség kapuja (2003, Cherubion), Hittel és vassal (2004, Cherubion).
A negyedik generáció: szerzők, akik 2010 után jelentek meg írásukkal elsőként, pl.: Kardok a ködben, 2013, Delta Vision és Sötételf Vérkövek (2011, Cherubion-Delta Vision).
*** = A magyar fantasy irodalom piaci helyzete 2017-ben (ppt)
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges