Cikkek

Multiverzum - Fantasy hírgyűjtemény 2022 május

Írta: Aldyr - 2022. 05. 05. - 20:41

Elkészült a havi hírgyűjtemény, amely "multiverzum" elnevezéssel lesz elérhető a jövőben. Ha bármi hibát találtok, vagy észrevételetek van a kiadványhoz, örömmel fogadom! :) Pdf formátumban itt tölthető: https://www.patreon.com/posts/65963845

ELŐSZÓ

Annak idején, valamikor 1997-2002 magasságában, Multiverzum elnevezéssel már működött ennek a kiadványnak az „előfutára”, mégpedig a Gamestar játékmagazin CD mellékleteként, szintúgy az én szerkesztésemben. Tartalmazott könyvkritikákat, könyvajánlókat, novellákat, esetenként talán játékteszteket, szerepjátékos anyagokat szintúgy. A lapban elindított Novellárium például idővel a Fantasya.hu alá vándorolt. A magazin elektronikus formája végül megszűnt, helyette a Fantasycentrum.hu üzemelt tovább. Ma már nincsenek meg az archivált lapszámok, s talán előhalászhatóak lennének, de nem látom különösebb értelmét. Indítsuk útjára inkább új köntösben, hasonló tartalommal!

Magyar fantasy 2020 írói szemmel - Bán János válaszol

Írta: Aldyr - 2020. 10. 15. - 15:49

Bán Mór (Bán János) első fantasy-regénye húsz évvel ezelőtt jelent meg a Cherubion kiadó gondozásában (Ezeréves háború). A Kárpáthia Nomádkirály-ciklus végül négy kötetben alkotott összefüggő egészet, ám a Jég és vér, a Yedikule, illetve további novellák/kisregények csatlakoznak hozzá (újrakiadások formájában éppúgy). Az író a példás alapossággal előkészített Hunyadi sorozattal gyorsan kiemelkedett az alzsáneres közegből, és országos szintű népszerűsége a mai napig töretlen. Egyes "korai" stílusjegyei fellelhetőek történelmi regényeiben is; bár, miként Nemes István fogalmazott anno, Bán Mór kiérlelt nyelvezettel, önálló stílussal bírt, amikor beküldte értékelésre első regényeit, így általa a Cherubion kiadó tulajdonképpen egy "kész", jól képzett tehetséggel gazdagodott. Az író többször megmutatta személyiségének csapatjátékos oldalát, hiszen olyan projektekben is aktív szerepet vállalt, mint a "kultikus" NORDES A Cetkoponyás ház, A KONDOR Aranyváros legendája, a Káosz hősei, vagy épp a Kornya Zsolt (Raoul Renier) által megálmodott, és végül befejezetlen Vér városa 3. műhelymunka (Túl a rőt hold mocsarán). Ötletes scifi regényei (Isten hajói, A birodalmi sas) mellett egyéb jellegű magánkiadásokkal is jelen van a könyvpiacon. Az első Hunyadi történetet Fazekas Attila képregényéből is megismerhetjük. Bán Mór nős, három leánya van, Kecskeméten él. Sci-fi-írói tevékenységét ötször ismerték el Zsoldos Péter-díjjal, tavaly pedig megkapta a Herczeg Ferenc irodalmi díjat, továbbá két megyében irodalom kategóriában a Területi Príma-díjat. Pár hónapja az M5 kulturális-oktatási–ismeretterjesztő csatorna igazgatója, ahol a történelmi ismeretterjesztés erősítésén is munkálkodik.  

John Caldwell világa - A Worluk regények kronológiája (hivatalos)

Írta: Aldyr - 2020. 10. 14. - 10:25

>>>A teljes anyag beszerkesztve, illusztrációkkal letölthető pdf formátumban ide kattintva<<<

Dr. Mazák Károly: Sok olvasóban és érdeklődőben felmerül a kérdés, hogyan is kezdjenek hozzá a Worluk világán játszódó könyvek, köztük a Káosz-ciklus olvasásának. A regényfolyam 1990-ben indult A Káosz Szava megjelenésével, és ma a regények száma már a nyolcvanat is meghaladja. Véleményem szerint egy fiktív világon játszódó történetsorozatot a megjelenés sorrendjében érdemes olvasni, hiszen ekkor nyomon követhető, hogyan bővült és gazdagodott az adott világ. Ehhez persze az első kiadásokkal kellene kezdeni, hiszen Nemes István számos alkalommal átírta a Káosz-ciklus korai részeit, hogy jobban illeszkedjenek az egyre részletesebben kidolgozott világba.

Címkék

Conan kegyetlen kardja 3 - Barbár, kalóz és hadvezér: Conan újra akcióban

Írta: Aldyr - 2020. 09. 28. - 08:25

„A történelem előtti idők képzeletbeli korszaka, egy rég feledésbe merült, ám ősi nevekben és eltorzult mítoszokban máig fennmaradt kor elevenedik meg kötetünk lapjain. A mágia és boszorkányság, az ősi fajok hanyatlásának és az emberiség felemelkedésének ideje ez, melyben egy hatalmas erejű, kimmériai barbár kalandjait követhetjük nyomon az északi jégmezők fagyos pusztaságaitól Aquilónia trónjáig.” Ezzel a felvezetővel indít a Szukits által gondozott Robert E. Howard összes történetei c. kötet fülszövege 2004-ből, és valószínűleg a 2004 előtt született zsáner-olvasók számára behatóan ismert a hyboriai kor legendás alakja, olyannyira, hogy 2020-ban éppúgy aktuális, mi több, piacképes. Legyen szó képregényről, filmről, társasjátékról, számítógépes feldolgozásról. Zárójelesen jegyzem meg, vélhetően pont ez lesz a helyzet 2050-ben, és ez jól is van így. A nemzetközi kitekintésben parányinak számító hazai piacon gazdag felhozatalban találkozunk az író legismertebb hősének történeteivel, mégpedig különféle formátumokban: szerepjátékban, antológiákban, társasjátékban, újabban pedig képregények lapjain látjuk viszont e legendás alakot. Jelen cikkben a Conan kegyetlen kardja harmadik kötetét értékeljük. 

Címkék

Witcher Netflix filmsorozat - Vaják első évad kritika: Királyi trónus sokáig nem marad üresen

Írta: Aldyr - 2019. 12. 21. - 13:46


Előítéletek nélkül vágtam bele a Vaják első évadába. Fontos lehet persze, mi volt az előélete az anyagnak nálam. Nos, játékok közül az elsőt próbáltam ki, de nem jutottam el vele a zárásig, a harmadik részt beszereztem, de még nem startoltam el vele igazából. A könyveket ellenben a hazai megjelenésüket követően nyomban elolvastam – Sapkowski nálam íróként ott van az előkelőségek közt. Mit kínált a könyvekhez képest a sorozat? Számomra – idézőjelesen – mindent. Nem tudok most olyan filmes anyagot felhozni példaként, aminek ilyen kiváló szinten sikerült volna visszaadni az eredetéül szolgáló regényfolyamok hangulatát. Nézzük picit részleteiben, miért. (spoiler mentes)

Minden, amit tudni érdemes a Witcher Vaják sorozatról és a világról

Írta: Aldyr - 2019. 12. 19. - 08:21


"Garantálom neked Ciri, hogy jobb a kevesek közé tartozni, mint a mindenkihez."

A Witcher adatlap 8 blokkot tartalmaz és folyamatosan frissülni fog 2019. december 19-27 között. Ez a verzió per pillanat: v0.96 (linkek száma: 150/96). Ha linket ajánlanál, ide küldd szilard pont berke kukac gmail pont com. Köszönöm! 

Könyvajánló fantasy témában Karácsonyra 2018

Írta: Aldyr - 2018. 12. 21. - 12:32

Az idei felhozatal kevéssel gazdagodott 2017-hez mérten (rövid piaci értékelésünk év végéig érkezik), mégis érdemes kiemelni pár önállóan is értelmezhető tételt (olyat, ami nem adott sorozat x-ik tagja!), amelyek ajándékként is jó szívvel ajánlottak. Íme: 

Klasszikus fantasy (kard és boszorkányság) (*) 

Brian McClellan A Birodalom bűnei

Írta: Aldyr - 2018. 11. 29. - 17:00

Razor "A regény első fele inkább lassabb, nyomozós, miközben Michael a pamflet ügyében, Vlora pedig a palók után nyomoz. Később aztán középpontba kerül a fülszövegben említett monolit és a regény sebessége is rákapcsol, hogy aztán bővelkedjen a Brianre jellemző minőségű csatákban." moly.hu

„Hiába az elsöprő túlerő – a lőpor és a vér legyőzhetetlen!”

Címkék

Az év magyar sff novellái 2018

Írta: Aldyr - 2018. 09. 27. - 20:52

Hamarosan megjelenik a GABO SFF első, magyar szerzők műveit tartalmazó science fiction és fantasyantológiája.

Hazugságokból emelt város, halála után vezeklő festő, újragondolt mesék, háborúzó mesterséges intelligenciák, fonák Magyarországok: tizenkilenc válogatott novella merész jövőképekről és bizarr álmokról ismert és új szerzőktől.

Tartalomjegyzék

Címkék