A legjobb fantasy-antológiák 2010-2012 között - eredmények

Írta: Aldyr - 2013. 06. 18. - 09:33

Új kezdeményezés indult, szeretnénk időközönként kikérni az Olvasó véleményét adott kiadványokkal kapcsolatban. Elsőként az elmúlt 3 év fantasy-antológiáit lehetett értékelni. Az adatbázis letölthető a cikk végén elhelyezett linkekről. A legfontosabb eredmény:

A legjobb fantasy-antológiák 2010-2012 között
1. Raoul Renier: Sötét álmok (8,15)
2. Raoul Renier: Az exorcista (8,14)
3. Sötételf: Vérkövek (7,32) Ammerúnia
4. Karr-Khazad kapui (7,26) m.a.g.u.s.
5. Haláltánc (6,93) Worluk
6. A Káoszfattyú (6,52) Worluk
7. Bíborgyöngyök 3. A számadás (6,36) m.a.g.u.s.
8. Norstraden csillaga (6,32) Worluk
9. Kardok a ködben (6,21) m.a.g.u.s.
10. Mytheronból szeretettel (6,16)
11. A sötétség szíve (6,11) m.a.g.u.s.
12. A világ közepe (5,58) m.a.g.u.s.
 
Értékelés: 1-10-es skálán
1=nagyon rossz
10=kiváló
N=64 fő


Főbb megállapításaink a következők:

Mindössze 12 antológia látott napvilágot ebben az időszakban, ezek többsége (5 db) m.a.g.u.s. novellaválogatás. 3 kötetet jegyez "Worluk", további kettőt Raoul Renier, egyetlen kötet képviseli Ammerúniát, és akad egy világfüggetlen válogatás (Mytheronból szeretettel). Mindez elég jól letükrözheti a piaci részarányokat.

A hazai olvasótáborról kevés adatunk van (mondjuk ki: szinte semmi). A jelenlegi kutatás statisztikailag nem éri el a nagymintás határt (80 fő), nem reprezentatív és nem volt véletlenszerű a kiválogatás. Sajnos reprezentatív kutatás kivitelezése amúgy is lehetetlen, fogalma nincs az iparágnak, hogyan is néz ki ez a piac az olvasói oldalról - amennyiben szegmentálási ismérvekben kell gondolkodni (pl. lakóhely, iskolai végzettség, vásárlási szokások, stb). A válaszok mégis alkalmasak következtetések levonására, vélhetően a szakmai zsargonban véleményvezéreknek elnevezett szegmens reagált a szavazásra, értékelésük jellemző lehet a teljes sokaságra kivetítve. Persze nem biztos, de jobb híján ezek az adatok állnak rendelkezésre. Beszédes lenne még a kötetek eladási statisztikája, de ez nem elérhető, és vélhetően a kiadók sem tudnának/akarnának pontos adatokkal szolgálni.

A kitöltők jellemzőiről pár mondat:

A válaszadóknak mindössze 5%-a női olvasó. Ez az arány az utóbbi 20 évben sajnos érdemben nem változott/javult. Talán az Ad Astra kiadó hozhat érdemi változást - amennyiben az ottani célcsoport idővel hajlandóságot mutat arra, hogy kézbe vegyen "klasszikus" vagy emblémás köteteket is. Ez nagyban függ majd a Delta/Cherubion marketing és PR munkájának eredményességétől: már ha felfigyelnek egyáltalán erre a "résre". Sajnos úgy nem lehet új célcsoportokat bevonni, hogy pl. a m.a.g.u.s. könyvekben csak m.a.g.u.s. könyveket reklámozunk... Persze, értjük, hogy imázs tekintetében be kell tartani bizonyos kereteket, de az egyéb divíziók "elzárása" nem feltétlenül a legjobb marketing politika. Az Ad Astra könyvheti gerilla marketing kampánya (az Ingókövek. c kötethez) amúgy üdítő színfolt volt: így is lehet (és kell) manapság kötetet reklámozni...

A műfajban munkálkodó kiadók hosszú ideje nézik tehetetlenül/tétlenül az utánpótlás elmaradásának jelenségét. Ez itt is visszaköszön: a válaszadók 38%-a több mint 20 éve olvas fantasy-irodalmat. Az új belépők aránya 0%.

Az iparágban évek óta a Delta Vision a piacvezető kiadó: innovációban és piaci részarányát tekintve egyaránt, hogy két fontos szempontot kiemeljünk. A kérdőívet kitöltők 61%-a tőlük vásárolja a legtöbb kiadványt. Jelentősebb arányt tudhat magáénak még a Szukits és a Cherubion. Sajnálatos, hogy a Fumax, PlayOn, Agave, Ad Astra (de valójában minden más kiadó) felé nincs olvasói átcsatolás. Erről beszéltünk pár bekezdéssel fentebb: milyen üdítő is lenne megnyerni a FuMax vagy a PlayOn célcsoportjának egy-egy szeletét, oda-vissza átjárhatóvá tenni ezt a szegmenst, mondjuk egy közös rendezvény segítségével... Ők a fiatalabb generációknak adnak ki köteteket, erősek a számítógépes játékok piacán. Őket "bevonva" sikerülhetne kitörni a "30-asok, 40-esek olvasói klubjának" megkövesedett kereteiből... Talán a jövőben erre is sor kerül?

A felmérés "megbízhatóságát" erősítheti, hogy jól vegyített a válaszadói kör: kiemelve az első három kategóriát:
Facebook: 37,5% (magus oldalak, szukits, ad astra, ekultúra, sfmag, warhammer, lfg, fkult, stb.)
Delta Vision fórum: 28,1%
Cherubion fórum: 20,3%*

(A háttéranyagban csak 6% szerepel, lévén, az első 10 kitöltőnél még nem tettük be a "Honnét látogattál ide" kérdést a szavazólapra. Mivel a szavazás a Cherubion fórumán lett meghirdetve elsőként, így biztosan tudjuk, hogy az első 10 kitöltő onnét érkezett.)

A melyik könyveket várod a legjobban kérdésre szintén nagyon vegyes a felhozatal. Érdemes e tekintetben átböngészni a háttéranyagot! (lap alja)

Rátérve a helyezésekre és a kötetekre:

A háttéranyag szemléletesen ábrázolja a megoszlásokat: míg pl. az Exorcistánál a legtöbben 10-es értéket adtak a kötetre, a Sötét álmoknál 9-est, a Vérköveknél 8-ast. A leggyengébben szereplő "A világ közepe" a végletekig megosztotta közönségét - így alakult ez a Bíborgyöngyöknél és a Káoszfattyúnál is.

Kevéssé meglepő - mondhatni megérdemelt - a Renier-kötetek dobogós helyezése. Kornya Zsolt a hazai zsáner egyik legtehetségesebb alkotója. Meghatározó személyiség, elbeszélései nemzetközi színtéren is kitűnően szerepelnének, és a két antológia valóban magas minőséget képvisel. Az Exorcistáról mi is írtunk kritikát

A Sötételf - Vérkövek kiváló szereplése meglepetést okozott. Ammerúnia világához nem ez az első megjelent antológia, de ez az első olyan, ami valóban megosztott-világ koncepcióban készült, és egy különálló elf birodalmat mutat be. A kritikák a kötet megjelenése körül szép számban kerültek ki a világhálóra, ez jelezhetett egyfajta érdeklődést. Úgy tűnik, az olvasókhoz eljutott a híre, és a tartalommal a többségük kifejezetten elégedett volt.

A további kötetekre rátérve:

Érdekesség, hogy jó ideje él az a tévhit(?), hogy a Cherubion Fantasy Exkluzív antológiák minőségszintje rosszabb, mint a m.a.g.u.s. antológiáké. A jelenlegi szavazás eredményei mindezt egyértelműen megcáfolják, elegendő a sorrendet szemlélni: a "Káoszos" és "Yneves" kötetek között nincs érdemi szintkülönbség, egyaránt vannak jól és kevésbé jól sikerült válogatások mindkét sorozatban. Aki elvből nem vásárolja/olvassa egyiket vagy másikat, valószínűleg élvezetes történetekről marad le.

Háttéranyagok - jó böngészéts, érdekes összevetéseket lehet még tenni ezek alapján!

A legjobb fantasy-antológák - grafikus összegzés

A legjobb fantasy-antológák - válaszonkénti összegzés